Kvalitní péče o Vaše
domácí mazlíčky

Ill dog image

Lymská borelióza

S nadcházejícími teplejšími dny můžeme očekávat první výskyt klíšťat a s tím související možný přenos nákazy lymské boreliózy. Je tedy nejvyšší čas myslet na prevenci v podobě očkování.

Lymská borelióza je bakteriální onemocnění postihující člověka i zvířata. Tuto chorobu způsobuje bakterie zvaná Borelia, která je přenášena krev sajícími členovci (u nás hlavně klíšťaty). Klíště obsahující tyto bakterie po přisátí infikuje zvíře či člověka a rozvíjí se onemocnění. U psů bohužel nepozorujeme varovné příznaky jako u lidí – červený kruh kolem přisátého klíštěte. Navíc, inkubační doba je 2-5 měsíců. První příznaky onemocnění tedy můžou vzniknout dlouho potom, co bylo infikované klíště přisáto.

Mezi hlavní příznaky onemocnění patří kulhání, bolestivost kloubů a svalů, dále apatie, nechutenství, zvíře může mít i horečku. Mezi vzácné příznaky onemocnění patří srdeční obtíže, ledvinné selhání nebo křeče.

Onemocnění je léčitelné dlouhodobým podáváním antibiotik. U některých pacientů se příznaky onemocnění objevují po půl roce znovu a je nutné léčbu opakovat.

Nejlepší je tedy prevence, kdy se onemocnění dá předejít včasným očkováním. Vakcinovat lze štěňata od 12 týdnů věku, kdy úvodní dávku je nutné za 2-3 týdny přeočkovat, poté následuje každoroční revakcinace. V rámci prevence je vhodné psy i kočky chránit před napadení klíšťaty ve formě spot -on (kapka mezi lopatky), antiparazitární obojky, spreje či speciální tablety (např. Bravecto, které se nám velice osvědčilo).

Právě nyní je tedy vhodné začít s očkováním!

Pro bližší informace nás prosím kontaktujte, těšíme se na Vaši návštěvu.

 

MVDr. Lenka Polášková ©

 

Ordinační hodiny

Pondělí-Pátek 
 
 
až do odvolání
pouze na objednání
 
po telefonické domluvě
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakt

VetPol - Veterinární ordinace Poláškovi
Příční 173
76901 Holešov
Tel: 607 709 553 ordinace@vetpol.cz