Zima
Zimní období přináší kromě radovánek i zvýšenou péči o naše zvířecí kamarády.
Pokud máme psa celoročně venku, je nutné mu v mrazivých dnech zajistit především vodu k pití. Samozřejmostí je zateplená bouda, kde se pes může schovat před větrem, sněhem či deštěm. Ideálně je mít v boudě odizolovanou podlahu a boudu rozdělit na „předsíň“ a „ložnici“. Pokud panují velmi kruté mrazy a Váš pes má např. krátkou srst, je starší, nemocný či v rekonvalescenci, je určitě vhodné mu nabídnout k přespání teplejší místo – garáž nebo předsíň. Jelikož zvířata vydávají během zimních měsíců větší energii na to, aby se zahřály, je dobré pamatovat, že i krmení musím být kvalitní a energeticky dostatečně bohaté. Můžeme jim tedy granule přelít vývarem nebo přidávat do krmné dávky rybí oleje.
Psi žijící v bytě si zimu můžou také užít. Ale musíme zde myslet na pár nástrah, které na naše mazlíčky v zimních měsících číhají.
Je nutné si uvědomit, že teplotní rozdíly vyhřátého bytu a mrazivého dne vnímá i pes. Navíc pokud je to např. na krátko ostříhaný yorkšírský teriér, bude mu nejspíš chladno. Klidně mu dejte obleček, který by měl chránit záda a bedra.
Obzvláště důležité je péče o tlapky. Zmrzlý sníh a agresivní posypová sůl působí velice negativně na polštářky a meziprstí. Po procházce tyto místo náležitě ošetříme – odstraníme zmrzlý sníh z meziprstí (můžeme tyto místa i vystříhat, aby se tam zmrzlé hrudky tvořily méně). Po opláchnutí a osušení tlapky i polštářky namažeme ochrannou mastí – existují speciální krémy, ale stejně dobře poslouží i bílá vazelína. Pokud Váš pes právě trpí kožním onemocněním těchto míst, můžete mu zakoupit ochranné botičky.
Pokud je pes vystaven silnému a dlouhodobě působícímu mrazu, je možný vznik omrzlin. Právě podráždění tlapek solí z chodníku zvyšuje možnost jejich vzniku. Mezi další riziková místa vzniku omrzlin patří konec ocasu, u psů šourek (hlavně u jezevčíků, kteří mají bříško příliš nízko), prsty tlapek nebo konce ušních boltců. První pomocí je umístění psa do teplého prostředí a pozvolné rozmrazování omrzlin (uvádí se lázeň teplou vodou). Postižená místa nemneme! Lokálně pak místa ošetříme aplikací přípravků s aloe vera nebo sulfadiazinem stříbrným. Poté by tato místa měl vidět veterinární lékař, aby zhodnotil jejich stav.
Dávejte pozor i na náledí, honící se pes za míčkem může lehce uklouznout a zranění je na světě.
Přejeme Vám krásnou zimu!
MVDr. Lenka Polášková ©