Jdi na obsah Jdi na menu
article preview

Letní radovánky

 22. 7. 2024

Léto se hlásí o slovo, a proto je nejvyšší čas si připomenout, na co si dát v létě pozor, aby si prázdniny a teplé počasí užili i naši čtyřnozí přátelé.

Časté nepříjemnosti : úpal a úžeh

Úpal je poškození organismu způsobené nahromaděním tepla v těle. Výsledkem je přehřátí organismu ze selhání jeho vlastní termoregulace a tělesná teplota se nebezpečně zvyšuje. Teplo se šíří všemi orgánovými soustavami a ohrožuje je.

Úžeh neboli sluneční úpal představuje podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením. Většinou nevznikne sám o sobě, ale jedná se spíše o obojí, tzn. úžeh i úpal společně.

S těmito stavy se setkáváme, když je zvíře vystaveno nadměrnému působení teplot (kotec na slunci bez zastínění, izolovaná uzavřená místnost, skleník, stan, ponechání zvířete v zaparkovaném autě…). Někdy může k nebezpečnému přehřátí dojít i za 10 minut. 

venku

24°C

25

27

32

34

v uzavřeném autě

48°C

50

59

62

63

 

Mezi příznaky přehřátí organismu patří různé stupně poruchy vědomí (zmatenost, apatie až bezvědomí), velmi zvýšená tělesná teplota (normální rektální teplota je u psa a kočky do 39°C), zrychlené dýchání a pulz, často se dostavují křeče.

První pomocí je odnést zvíře z horkého prostředí a začít s ochlazováním. Ochlazovat můžeme pomocí sprchy s chladnou vodou (ne ledovou!), ventilátoru nebo pokládáním studených obkladů na vnitřní stranu stehen. Po podání první pomoci následuje veterinární ošetření.

Pozor si ale musíme dávat i na rozpálené plochy chodníků a po procházce bychom měli tlapky ošetřit (opatrně zchladit a nanést případně hojivou mast).

Pokud se Váš pes rád a často koupe, prosím nezapomínejte na rizika vzniku infekcí uší, případně kůže. Ne každý rybník či potok je čistý.. Proto doporučuji po koupání psovi preventivně vypláchnout uši čistícím prostředkem.

Našim čtyřnohým přátelům bychom měli vždy dopřát dostatek čerstvé vody a možnost schovat se do stínu.

Krásné a bezproblémové léto!

MVDr. Lenka Polášková ©